Ev Yapımı Labne Tarifi
  1. Anasayfa
  2. Atıştırmalık Tarifleri

Ev Yapımı Labne Tarifi

Ev Yapımı Labne Tarifi Nasıl yapılır?

0

Evde tatlı hazırlamayı seven takipçilerimiz için Ev Yapımı Labne Tarifi ile karşınızdayız. salep ile hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı Labne Tarifii hem misafirlerinize ikram edebilir hem de ev halkı için harika bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz çok lezzetli oluyor

Ev Yapımı Labne Tarifi

Ev Yapımı Labne Tarifi Nasıl yapılır?

Kişi Sayısı5-8 Kişilik
Hazırlık Süresi10 Dakika
Pişirme Süresi15 Dakika
Ev Yapımı Labne Tarifi Nasıl yapılır,Ev Yapımı Labne Tarifi ,Ev Yapımı Labne atışıralıklaristanbul

Ev Yapımı Labne Tarifi Malzemeleri

  • 3 litre çiğ süt

  • 2 tepeleme kaşık süzme peynir

Ev Yapımı Labne Tarifi

1

Sütü aynen yoğurt yapacakmış gibi kaynatıp soğutuyoruz. Yoğurt mayalama sıcaklığına geldiğinde (ki bunun için termometre kullanabilir veya serçe parmağı batırıp içinde en fazla altı saniye tutabiliyorsak sıcaklık tamamdır).

2

Süzme peynir biraz sütün içinde iyice ezerek eritiyoruz. Sütün içine döküp tencerenin kapağını kapatıyoruz ve tencereyi bir örtüyle sarıp evin sıcak bir yerinde mayalanmaya bırakıyoruz. 12 ila 24 saat sonra hazır olacak

3

Bir süzgeçin içine tülbent veya temiz mutfak örtüsü yayıp peyniri içine döküyoruz. İlk etapta suyunu iyice sıkıyoruz ve fazla suyu kavanoza kaldırıyoruz.

4

Bu suyun protein değerinin çok yüksek olduğunu hatta protein tozlarının bu sudan yapıldığını söylemeliyim. O yüzden bu suyu asla atmıyoruz, ufak bir tüyo, bununla pide veya ekmek yaparsanız peynir aromalı harika oluyor.

5

Peynirin üstüne bir ağırlık koyup buzdolabında 6-7 saat bekletiyoruz . İyice süzülünce bir kaba aktarıp çatal veya blender ile eziyoruz. Bu aşamada biraz tuz ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir