Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi Nasıl Yapılır?

0

Evde tatlı hazırlamayı seven takipçilerimiz için Tost Ekmeğinden Rulo Tarifii ile karşınızdayız.soda ile hazırlayabileceğiniz Tost Ekmeğinden Rulo Tarifii hem misafirlerinize ikram edebilir hem de ev halkı için harika bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz çok lezzetli oluyor.

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi Nasıl Yapılır?

Kişi Sayısı5-8 Kişilik
Hazırlık Süresi10 Dakika
Pişirme Süresi15 Dakika
Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi Nasıl Yapılır,Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi ,Tost Ekmeğinden Rulo yemek tarifiistanbul

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi Malzemeleri

  • Tost ekmeği

  • Kaşar peyniri

  • Salam

  • Bulamak için;

  • Yumurta

  • Galeta unu

  • Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Tost Ekmeğinden Rulo Tarifi

1

İlk olarak tost ekmeğini tezgaha alalım ve kenarlarını bıçakla keselim. Tost ekmeğimizi merdane yardımı ile inceltelim.

2

Ekmeğin ortasına dilimlenmiş kaşar peyniri ve salam koyarak saralım. Alüminyum folyodan rulolarımızın boyutundan biraz daha büyük parçalar keselim ve rulolarımızı açılmaması için alüminyum folyoya saralım.

3

Alüminyum folyonun zararlı olduğunu düşünebilirsiniz ancak alüminyum folyo asitli yiyeceklerle temas ettiği zaman çözünmektedir. Bu şekilde sardığımızda bir sorun olmamaktadır.

4

Sardığımız ruloların şekillerinin sabitlenmesi için yaklaşık yarım saat kadar derin dondurucuda bekletelim. Süre sonunda ekmeklerimizi dondurucudan alalım ve folyosundan çıkartalım.

5

İlk olarak çırpılmış yumurtaya daha sonra galeta ununa bulayalım. Bu işlemi çatal ile yaptığınızda elleriniz kirlenmeyecektir.

6

Ekmeklerimiz bitene kadar bu işleme devam edelim. Burada rulolarınızı kişi sayısına göre arttırabilirsiniz. Tavada kızdırdığımız sıvı yağımızın içerisine rulolarımızı koyalım ve çevirerek, dikkatli bir şekilde kızartalım.

7

Çok çabuk kızardığı için kontrollü olmalısınız. Kızaran ekmeklerimizi havlu kağıt serdiğimiz tabağımıza alalım ve soğumadan servis edelim. Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir